Coaching folyamat - Mi is az az előzetes konzultáció? Hogyan zajlik az első coach ülés?

2024.03.27

A coaching folyamatok egy előzetes konzultációval kezdődnek, aminek a célja a kapcsolatfelvétel. Az előzetes kommunikáció során megnézzük tudunk-e együtt dolgozni, érzünk-e szimpátiát. Megbeszéljük mi is az a coaching, mi egy folyamat lényege, miről is fog ez szólni, hogyan tudunk együtt dolgozni, bemutatkozik a coach majd az ügyfél, aki már néhány témáját megemlíti. Fontos átbeszélni, hogy a hozott témája/elakadása/problémája coachingolható-e vagy más segítő szakemberre (pl.: pszichológusra) van szüksége. Itt fontos azt is tisztázni, hogy volt-e már hasonló helyzetbe vagy más segítő helyzetben vagy jelenleg van-e. Részletezzük hogyan működik a coaching, hol lesz a helyszíne, milyen gyakran találkozzunk, hány alkalom, mennyi egy ülés hossza, ármeghatározás, számla, fizetés formája/ideje. Majd átbeszéljük a még felmerülő kérdéseket és végül döntést hozunk majd, és ha úgy döntünk megbeszéljük az első alkalom időpontját.

Az első alkalom során kerül sor a kapcsolati szerződésre és a témalista elkészítésére. A kapcsolati szerződés az egy szóbeli szerződés, amely során megbeszéljük, hogy mi fogunk együtt dolgozni, hány alkalommal, hol, milyen gyakran, milyen formában (online, személyes) (hány perc = egy ülés) találkozunk majd, megbeszéljük hány perces késés a megengedett, tisztázzuk az anyagiakat és azok fizetési módját, egy alkalom lemondására vonatkozó szabályokat. Továbbá tisztázzuk az aktív jelenlét fontosságát, mindkét részről. Megbeszéljük, hogy a coach a keretekért a kliens a tartalomért felel. Végül megbeszéljük a titoktartást és hogy ebben a helyzetben mi szükséges még ahhoz, hogy biztonságba érezze magát. Miután ezeket és a további felmerülő kérdéseket letisztázzuk szóban megegyezzünk, hogy mire szerződtünk.

Ezek után kezdődik a témalista készítése, melynek célja, megnézni mik azok a jelenlegi problémák, amelyekkel szeretne foglalkozni és ezek mennyire coachingolhatóak. Fontos a fókuszálás a témák tisztázásánál, az is hogy egy alkalommal mindig csak az egyik témával fogunk foglalkozni majd. Végül mégegyszer letisztázzuk a megbeszélt témákat, esetleg a közöttük lévő közös pontokat és megfogalmazunk mindegyikkel kapcsolatban egy konkrét, pozitív, belső motivációjú, megvalósítható, határidőt tartalmazó célt.

Majd a következő alkalmak során a hozott témákkal foglalkozunk, fókuszálva és a megbeszélt cél felé haladva!